Kuidas SOKET mu elu lihtsustab?
Avaldatud 23.08.2020, soket.ee

SOKETi filosoofiaks on luua keskkond, mis võimaldab omandada uusi ja hinnata olemasolevaid teadmisi, vähendades seejuures õpiärevust ja sellega kaasnevat stressi. Artiklitesarjas "Kuidas SOKET mu elu lihtsustab?" kirjeldame eluliste näideta varal, kuidas teised SOKETiga oma elu lihtsamaks on muutnud.

Sisekordade valutu tutvustamine

Avalikus sektoris on palju sisekordasid, määruseid ja seaduseid, mille alusel tööd tuleb korraldada ja millega töötajad kursis peavad olema. Üks olulisemaid ja viimasel ajal ka meedias kajastust saanud valdkond on dokumendihaldus ja avaliku teabe seadus. Ametnikud, kes kirja teel teiste osapooltega suhtlevad, peavad selle ja teiste seotud teemadega avalikus sektoris töötades hästi kursis olema.

Paraku on elu näidanud, et valdkonna tundmiseks ei piisa sellest, et sisse-elamiskoolitusel Avaliku Teabe Seadusest ülevaade saada ning seejärel on kõik selge. Samuti ei ole abi olnud regulaarsetest koolitustest, mis on asutusele arvestatav majanduslik kulu. Lisaks sellele ei täitnud need ka oma sisulist eesmärki: ametnikud, kes igapäevaselt dokumendihaldusega kokku puutusid, tundsid teemat piisavalt hästi ja igavlesid koolitustel. Samas inimesed, kes teemaga kokku ei puutunud, ei tundnud selle vastu ka koolitusel huvi.

Ka iga-aastane testimine ei andnud teadmiste omandamise osas suurt tulemust. Testide ajaks on osalejatel teadmised omandatud, kuid nädal hiljem on taas kõik ununenud. Lisaks tundus ülekohtune sundida teemaga kursis olevaid inimesi iga-aastast testi uuesti ja uuesti läbima, kuigi teema oli juba selge. Nende jaoks oli see paraku lihtsalt ajakulu.

Seetõttu otsustasime katsetada SOKET-it, et jagada teadmiste hindamine oluliselt pikema aja peale. Eesmärgiks oli see, et ametnikud peaksid dokumendihaldust puudutavate teemadega regulaarselt kokku puutuma. Iga päev esitasime neile ühe küsimuse, mis puudutas dokumendihaldust. Teemaga kursis olevate inimeste jaoks oli see kolm sekundit: klõps ja vastatud. Samas need ametnikud, kes teemat ei valda, pidid pisut vaeva nägema ja vastuse sisemistest kordadest üles otsima.

Tulemusena saime me hea ülevaatliku raporti ametnike teadmistest ja valdkondadest, mis vajasid järeleaitamist. Kokku tekkis meile väike grupp inimesi, kellele tegime täiendkoolituse dokumendihalduse teatud teemade osas ning aitasime nemadki järjele, ent enamus inimesi sai oma teadmised omandatud SOKET-i abil. Seega võib öelda, et me hoidsime olulisel määral kokku nii aega, inimeste närve kui koolituskulusid!

Kas tekkis huvi?

Teisi põnevaid kasutuslugusid leiad artiklitesarjast "Kuidas SOKET mu elu lihtsustab?". Kui Sul on huvi SOKET-it oma ettevõttes proovida, siis võta ühendust aadressil soket@soket.ee ja räägime sellest lähemalt!